Премахването на нетипичните за университетите специалности ще стане със законови промени, а предложението ще бъде внесено до министерството на образованието и науката и парламента, обясни проф. Любен Тотев, ректор на Минно-геоложкия университет и председател на Съвета на ректорите. Той разкри, че само четирима ректори са се въздържали при гласуване на това предложение. „Нашите университети са 52 и не са много, но на много места има обучаване по нетрадиционни за профила на даден университет специалности. И затова решихме да урегулираме тези процеси, коментира проф. Тотев. Всичко трябва да си бъде на място. Минно-геоложкият университет да обучава студенти по минно инженерство и геология, икономическите университети да си обучават икономисти, а там, където се учат технически науки, да не се учи икономика и право и по този начин да се произвеждат много безработни специалисти”, добави председателят на Съвета на ректорите.

Ръководителите на ВУЗ-ове настояват още със закон да бъде спряно разкриването на териториални звена там, където това е напълно излишно. Идеите им бяха подкрепени от министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, според който трябва да има своеобразен мораториум върху разрастването на мрежата на висшите училища. „На ректорите им искат да откриват филиали в Чирпан, в Раднево, Кнежа и Червен бряг... Това означава да принизим висшето образование до гимназиалното. Студентите са пълнолетни и могат да пътуват и живеят и в други населени места, това ги отличава от учениците”, коментира министър Вълчев.

Той изтъкна и друг проблем - масовизирането на приема във висшите училища. „Към 1990 г. 30 % от завършващите ученици са влизали в системата на висшето образование, а днес са близо 80 на сто. А това води до понижаване на средния резултат на кандидат-висшистите“, посочи просветният министър.

Ректорът на Икономическия университет във Варна, проф. Пламен Илиев пък изрази мнение, че трябва да се въведе минимална долна граница на студентската такса и тя да бъде обвързана с минималната работна заплата. „Считаме това за справедливо, тъй като корекция на този ангажимент не е имало от няколко години, а в същото време минималната заплата от 220 скоро ще стане 510 лева”, заяви проф. Илиев.

Източник: monitor.bg