© Зелени Балкани

Близо 30 години усилия за възстановяване на картала дадоха резултат. Събитието е забележително, защото това е второто карталче, излюпено в дивата природа като част от програмата за завръщане на вида в България.

Родители на малкото черно лешоядче са „нашите“ Кутелка и Врачански Балкан. Двете птици са редовни посетители на площадките за подхранване, изградени на територията на Природен парк "Врачански Балкан", а през декември миналата година успешно са загнездили в непосредствена близост до границите на парка.

„Всичко това стана възможно, благодарение на всеотдайната работа на Парковата Дирекция, Дружеството за защита на хищните птици , Фонда за дивата флора и фауна , Зелени Балкани и международните ни партньори по проект „Светло бъдеще за черния лешояд“, LIFE14 NAT/BG/649: Фондацията за опазване на лешоядите (VCF) от Холандия, Junta de Extremadura от Испания и Euronatur от Германия. Възстановяването на черния лешояд е втора стъпка след успешната програма за възстановяване на гнезденето на белоглавите лешояди в района“, казват още от организацията.

„Искрено се надяваме, усилията ни за завръщането на вида в страната да бъдат подкрепени от всички институции и цялата общественост, за да върнем най-едрата и една от най-красивите птици в природата на България“ , допълни Ивелин Иванов, като сподели, че крайна цел на международния екип е завръщането и на символа на българската природозащита – брадатия лешояд.

Източник: greenbalkans.org