© Марин Маринов, sportal.bg

"За мен е чест да бъда носител на тази награда, сподели след награждаването Тихомир Иванов. Миналата година Мирела Демирева беше избрана за "Атлет на годината", а аз бях "Изгряваща звезда”. Не съм очаквал, че само за една година ще натрупам толкова сантиметри, че да бъда избран за №1.”

На второ място в престижната класация се нареди най-добрата българска спринтьорка Ивет Лалова-Колио (100 и 200 м) с 258 т., която остана на крачка от световен финал на 200 м в Лондон, където стигна до полуфиналите и на 100 м.

Трето място в ежегодната анкета зае носителката на сребърен медал в тласкането на гюле от първенството на стария континент в зала в Белград Радослава Мавродиева с 244 т.

За "Изгряващата звезда на 2017 г." в леката атлетика беше определена световната вицешампионка в тройния скок при девойките под 18 г. Александра Начева. Тя и нейният треньор Стойко Цонов също бяха наградени от БФЛА и от спонсорите на федерацията.

Призът "Любимец на феновете" завоюва Лиляна Георгиева, която през 2017 г. подобри множество национални рекорди и стана европейска вицешампионка на 1500 м за девойки. Освен талантливата бегачка на средни и дълги разстояния, награда получи и нейната треньорка Радмила Станович.

"Годината за леката ни атлетика беше успешна, защото сред младите атлети има бум. А количеството вече довежда и до качество, заяви п овреме на церемонията президентът на БФЛА Добромир Карамаринов. Доказателство за това са медалите на Александра Начева и Лиляна Георгиева. При мъжете и жените нивото на атлетиката ни е на същото високо ниво, както е в последните две години. Това, че Тихомир Иванов не спечели медал, беше въпрос на малшанс.”

Сред най-добрите атлети у нас в в 20-ото, юбилейно издание на анкетата "Атлет на България" намериха място и трима състезатели на Спортен клуб Атлет (Мездра). Балканският шампион на 1500 м и петкратен държавен шампион Митко Ценов зае 14-о място в допитването с общ сбор от 14 точки. Неговата съотборничка Милица Мирчева, която през миналата година записа поредица престижни успехи в колежанското първенство на Щатите по крос, раздели 16-о - 17-о място заедно с Георги Начев (троен скок) - двамата събраха по 4 т. Треньорът на Митко и Милица Йоло Николов, който през 2017 г. стана балкански шампион на 5000 м и двукратен държавен шампион, се класира на 19-а позиция с 2 точки.

В допитването взеха участие 32-ма спортни журналисти, експерти и представители на списание "Атлетика”. Към техния вот беше прибавена и десетката на феновете, които имаха възможност гласуват в интернет на сайта на изданието www.atletikabg.com.

Резултати от анкетата за "Атлет на България за 2017 г.":

1. Тихомир Иванов (скок височина) - 320 т.

2. Ивет Лалова-Колио (100 м и 200 м) - 258 т.

3. Радослава Мавродиева (гюле) - 244 т.

4. Мирела Демирева (скок височина) - 236 т.

5. Александра Начева (троен скок) - 186

6. Лиляна Георгиева (бягания на средни и дълги разстояния) - 147 т.

7. Георги Цонов (троен скок) - 122 т.

8. Габриела Петрова (троен скок) - 59 т.

9. Валентин Андреев (чук) - 57 т.

10. Момчил Караилиев (троен скок) - 55 т.

11. Милена Миткова (скок дължина) - 34 т.

12. Алекс Христов (диск) - 26 т.

13. Силвия Георгиева (бягания на средни и дълги разстояния) - 22 т.

14. Митко Ценов (бягания на средни и дълги разстояния) - 14 т.

15. Денис Димитров (60 м, 100 м и 200 м) - 8 т.

16-17. Георги Начев (троен скок) и Милица Мирчева (бягания на дълги разстояния) - 4т.