Това ще бъде вторият старт на Митко през този сезон на открито в неговата коронна дисциплина - 3000 м стипълчейз. Преди 10-на дни той финишира пети в препятственото бягане на 3 км на международния турнир в Бидгошч, Полша с време 8:46.16 мин., като остана само на 6.16 сек. от норматива за участие на Европейското първенство за мъже и жени през август в Берлин.

На турнира в Уелва Митко Ценов отново ще се опита на покрие стандарта за участие на Европейския шампионат, който е 8:40.00 мин. Именно на този турнир преди четири години, на 12 юни 2014 г., той стана национален рекордьор в тази дисциплина с 8:20.87 мин.

Заявки за участие на 3000 м стипълчейз в 14th Meeting Iberoamericano de Atletismo са подали 27 атлети от 11 държави. Най-много - 7, са представителите на домакините от Испания. Следват: Кения - 5, Мароко - 3, Франция, Етиопия, Еритрея и Великобритания - по 2-ма, България, Португалия, Алжир и Саудитска Арабия - по 1.

С най-добри постижения през този сезон (SB) са кениецът Лоурънс Кембой Кипсанг - 8:15.07 мин., и французинът Махиедин Мехиси-Бенабад - 8:16.97 мин. Резултатът на Митко Ценов в единствения му старт през 2018 г. в тази дисциплина - 8:46.16 мин., го нарежда на 14-то място сред 27-те участници.

Стартът на 3000 м стипълчейз в Уелва е тази вечер в 20:55 часа местно (21:55 ч. българско) време. Състезанието може да гледате на живо тук.