В конкуренцията на 114 състезатели от България, Великобритания, Испания, Македония, Непал, Румъния, Франция, Холандия и Швейцария, Балабанов финишира пръв, като пробяга 21-километровата дистанция за 1:11:50 ч. Втори се нареди Деян Атанасов с 1:13:54 ч., а трети - Ивайло Вълев с 1:19:21 ч.

Миналата година победители в полумаратона при мъжете в Плевен станаха Йоло Николов (Атлет - Мездра) и Шабан Мустафа (Шампион - Сунгурларе) с равно време - 1:11:23 ч., а при жените за трети пореден път най-бърза бе Милица Мирчева с 1:20:22 ч.

Само преди броени дни Иво Балабанов направи много силно бягане на 5 000 м в юбилейното, 40-о издание на Международния турнир "Нови звезди" в столицата. 21-годишният възпитаник на треньора Йоло Николов пробяга дистанцията за 14:40.54 мин., подобрявайки с повече от 21 секунди своето най-добро постижение в тази дисциплина на открито (15:01.87 мин.).

Извън класирането бяга Митко Ценов (Атлет - Мездра), който на 29 май ще стартира за пръв път през този сезон на 3000 м стипълчейз. Той ще вземе участие в 18th European Athletic Festival в Бидгошч, Полша от престижната серия на Европейската федерация по лека атлетика (EAA) Classic Permit Meetings.

Добро бягане на 1500 м при жените на турнира "Нови звезди" направи и Дева-Мария Драгиева (Атлет - Мездра), която финишира втора с време 4:57.59 мин. Победителка в тази дисциплина стана Диляна Минкина (СКЛА Цвети Кирилова - Кюстендил) с 4:33.90 мин., а трета завърши Девора Аврамова (Орловец 93 - Габрово) с 4:58.23 мин.

© Илиан Телкеджиев, lap.bg

Междувременно този уикенд в столицата се проведе регионалният турнир от националните детски атлетически игри "Атлетиката търси таланти". В него взеха участие над 400 подрастващи атлети от 40 клуба от цялата страна, разделени в пет възрастови групи. Отлично при момичетата под 16 г. (родени през 2003-2004 г.) се представи мездренката Силвия Йолова (СК Олимпия - Враца), която финишира трета в спринта на 60 м.14-годишната възпитаничка на треньорката Юлияна Борисова спря хронометъра на 8.23 сек., което е неин личен резултат в тази дисциплина.