"Това е екологична катастрофа, прилагаме цялата строгост на закона“, заяви министър Ивелина Василева и обясни, че Басейнова дирекция „Дунавски район“ предприема действия за отнемане на разрешителното на ВЕЦ-а, а РИОСВ - Враца ще наложи най-високата глоба по Закона за опазване на околната среда - 500 хил. лв.

Санкцията в закона беше увеличена миналата година пет пъти по изричното настояване на министър Василева след разлива на бензин от "Лукойл“ в бургаския квартал "Долно Езерово“, уточниха от екоминистерството.

Министърът обясни пред жителите на село Ботуня, че оттук нататък ВЕЦ-ът не може да извършва дейността си, тъй като веднъж отнето, разрешителното не може да бъде издадено отново. Причината е, че с промени в нормативната уредба от 2010 г. е въведена забрана за издаване на нови разрешителни за водоползване на водноелектрически централи в зони от екологичната мрежа Натура 2000.

Собственикът трябва да почисти терена от тинята и да създаде условия да започнат да се възстановяват екосистемите.

"Не може да позволим някой, който твърди, че произвежда зелена енергия, за да пази околната среда, да й нанася такива щети“, каза министър Василева. Тя напомни, че в момента по нейна заповед се извършват проверки на всички МВЕЦ в страната. Те ще приключат в края на месеца, а резултатите ще бъдат обявени публично след като бъдат обобщени.

Миналия петък експерти от РИОСВ - Враца установиха, че реката е силно замърсена от тиня и наносни отложения и се усеща остра миризма. При проверката бе констатирано, че е извършено неправомерно изпускане на наносни отложения, натрупани във водното огледало над централата чрез отваряне на дънните саваци.

В резултат огромно количество тиня се е оттекло в реката и е причинило задушаване на рибата.

Тези констатации бяха потвърдени и от експертите от Басейнова дирекция „Дунавски район“ - Плевен, които посетиха мястото на екологичната катастрофа на другия ден.

Източник: http://www.moew.government.bg/