Три медала - два златни и един сребърен, завоюваха състезателите на СК Атлет (Мездра) в първия ден от Националния шампионат за мъже и жени, който се провежда на стадион „Васил Левски” в столицата. Рекордьорът на 3000 м стипълчейз Митко Ценов, който през август ще участва на Олимпиадата в Рио, стана шампион на България на 1500 м. Той спечели златното отличие с време 3 мин., 50 секунди и 98 стотни. Четвърти се нареди неговият съотборник Александър Йотовски., който остана на около 2 секунди от бронзовия медал (3:58.76 мин.). Митко, който наскоро навърши 23 г., е шампион в тази дисциплина за втора поредна година. През 2015 г. той пробяга дистанцията за 3:44.17 мин.

Сребърен медал 1500 м при жените заслужи Милица Мирчева, която също има квота за Олимпийските игри, но в маратона. Родената в Добрич 22-годишна атлетка финишира втора с време 4 мин., 38 секунди и 94 стотни. Победи представителката на Средногорски атлет (Пирдоп) Диляна Минкина, която изпревари Милица с 8 секунди и 34 стотни.

Републиканската титла при мъжете на 3000 м с пр. стана притежание на Йоло Николов. 32-годишният състезаващ се треньор пробяга дистанцията за 9 мин., 40 секунди и 2 стотни. Втори - на около 20 секунди след Йоло завърши Йордан Петров от Добруджа 99 (Добрич), а трети - на около 42 секунди, е Георги Гергов от Стратеш-Атлетик (Ловеч).

Днес Митко Ценов, Милица Мирчева и Йоло Николов ще стартират на 5000 м, а Александър Йотовски - на 800 м.

На Националния шампионат за момчета и момичета под 16 г., който се провежда паралелно, ще стартират петима състезатели на мездренския клуб. Рая Лалова и Иван Драгановски ще бягат 800 м, а Силвия Йолова, Ива Митова и Денис Владимирова ще участват в четирибоя.