Най-добрата българската атлетка на дълги разстояния Милица Мирчева се представи достойно в маратона при жените на XXXI летни олимпийски игри в Рио де Жанейро. Възпитаничката на треньора Йоло Николов финишира 108-а от общо 157 стартирали състезателки. Тя пробяга класическата дистанция от 42.195 км за 2:51:06 мин. - нейно най-добро лично постижение през сезона.

22-годишната състезателка на Спортен клуб Атлет (Мездра) бе най-младата участничка в маратонското бягане в Рио и първата българска атлетка, която участва в маратона при жените в цялата 120-годишна история на съвременните олимпийски игри.

Милица премина 129-а на 20-ия км, на 30-ия км бе 117-а, за да финишира още 9 места по-напред в най-масовата дисциплина на игрите, в която на старт застанаха 157 атлетки, а завършиха 133.

Олимпийска шампионка стана кенийката Джемима Сумгонг с време 2:24:04 ч., която триумфира за пръв път на такъв голям форум. Втора - на 9 секунди след победителката, се нареди нейната сънародничка Юнис Кирва, която се състезава за Бахрейн. Бронзовия медал заслужи етиопката Маре Дибаба, която остана на 26 секунди след шампионката.