Павел Солунянин, архиепископ Цариградски, бил от жертвите на оня смут, чрез който гибелната Ариева ерес дълго разтърсвала православната Църква.

Св. Павел е архиепископ, живял през IV в. Той се изкачва на патриаршеския стол, но по това време в Православната църква властват различни ереси.

Няколко пъти се възкачвал Павел на патриаршеския престол и няколко пъти бил свалян от него в зависимост от това, чие влияние преобладавало в ожесточената и често пъти кръвопролитна борба между арианите и православните.

Тази твърдост станала причина за неговата мъченическа смърт. Император Констанций, привърженик на Ариевото учение, го изпратил на заточение в малоазийската област Кападокия, в град Кукуз. Божият служител е удушен от незнаен човек във време на богослужението със собствения му омофор. По всяка вероятност причината за убийството му е свързано с религията.

Св. Павел Константинополски умира през 350 г., а 31 години по-късно мощите му са пренесен в столицата Цариград.

На 6 ноември се чества и празникът на чудотворната икона на Пресвета Богородица: „Всех скорбящих радост“ („Радост за всички скърбящи“).

Значението на иконата е укрепване във вярата в Света Богородица като дивна застъпница, която е навсякъде,където се чуват стоновете на страдащи хора. Тя изтрива сълзите на плачещите и в страданието дава минути на утеха и небесна радост.

Света Клавдия Прокула е жената на Пилат Понтийски. В гръцката, коптската и етиопската православна църква паметта й се почита на 27 октомври по Юлианския календар. Етиопската православна църква свързва почитането ѝ с това на мъжа й, и го отбелязва на 25 юни.

Имен ден имат всички, носещи имената Павел, Павлина, Павлета, Клавдия и Лука.


Източник: pravoslavieto.com