Текстът бе критикуван от БСП, които поискаха да отпадне. "Давате възможност на местната власт да изпълнява задачи на МВР, като натоварвате общините и финансово, докъде сте готови да стигнете", коментира Красимир Янков.

Отговори му Маноил Манев от ГЕРБ -даваме възможност всеки кмет, ако прецени, че има нужда, да има законно основание да сключи договор за частна охранителна дейност. Време е да се обединим около този закон, за да покажем грижа и за сигурността, и за бизнеса, призова той.


Частна охранителна дейност по отношение на имущество - собствено или ползвано на законно основание, може да се извършва и от търговци, които притежават лиценз или удостоверение за извършване на частна охранителна дейност. Министърът на вътрешните работи ще издава наредба за реда, по който лицата ще удостоверяват, че отговарят на изискванията на този закон.

Според Красимир Янков целта на управляващите е да бъде премахната конкуренцията в частната охранителна дейност в полза на фирмите, близки до ГЕРБ.

С други разпоредби се даде възможност на частните охранители да са въоръжени или невъоръжени, като въоръжената охрана ще трябва да спазва изискванията на Закона за оръжията и боеприпасите. При осъществяване на дейностите могат да бъдат използвани също физическа сила, помощни и технически средства в случаите и при условията, посочени в този закон.

От левицата отправиха обвинения и за това, че законът увеличава административната тежест върху охранителния бизнес. Депутатите спориха и за отпадането на звената за самоохрана в частния сектор, като се запазва възможността такива звена да има в бюджетните организации, включително училищата и болниците.

Маноил Манев аргументира отпадането на тези звена със случаи като нападението на Околовръстния път в София. По думите му сега няма регулация на тези звена. "Точно сега е моментът да се разберете в БСП какво желаете - дали да оставим на уведомителен режим без възможност никой да ги контролира, или да гарантираме сигурността на гражданите, като махнем тези звена за самоохрана, като ги оставим само на бюджетните структури, които да нямат финансова тежест при сключване на договори", каза той.

Утре парламентът продължава с гласуването на второ четене на текстовете от законопроекта, внесен от Министерския съвет.