По програма стартът в тази дисциплина, в която ще вземат участие 24-ма атлети от 16 европейски държави, е в петък в 16:35 ч. местно (17:35 ч. българско) време. Съгласно регламента, за финала се класират първите петима в двете квалификации + петимата с най-добри "губещи" времена. Финалното бягане на 3000 м с пр. при младежите е в неделя в 17:19 ч. полско (18:19 ч. българско време.

С най-добро постижение през сезона от всички участници в дисциплината - 8:27.34 мин., е натурализираният етиопец с италиански паспорт Йоханес Чиапинели - европейски шампион за юноши старша възраст от първенството в Ескилстюна, Швеция през 2015 г. Върховото постижение на Иво Балабанов през тази година е 9:31.28 мин. от Националния шампионат за мъже във Велико Търново, на който той спечели сребърен медал.

Актуален европейски шампион за младежи до 23 г. в тази дисциплина е Митко Ценов. Той стана континентален първенец на 3000 м стипълчейз на първенството в Талин, Естония преди две години, когато завоюва титлата с време 8:37.79 мин.

Междувременно Митко Ценов и Йоло Николов заминават утре за Нови Пазар, Сърбия, където през почивните дни ще се състои 70-ата Балканиада по лека атлетика за мъже и жени. На нея Митко Ценов ще стартира в дисциплината 1500 м, а Йоло Николов ще бяга 5000 м. По програма стартът на 1500 м при мъжете е в събота в 18:40 часа местно (19:40 ч. българско) време, а на 1500 м - петнaйсет минути по-късно.