Освен че първа получи разрешение за употреба, ваксината на “Пфайзер” беше и единствената, която още от началото обхващаше и тийнейджърите на 16 и 17 г., докато всички останали са за възрастни над 18 г. След допълнителни проучвания и разрешение от началото на май започна прилагането ѝ и на по-малките - между 12 и 15 г. в САЩ, а след това и в Европа. Паралелно с нея проучвания направи и “Модерна”, която в началото на юни също поиска разрешение за употреба от ЕМА. И на двете ваксини продължават тестванията за деца над 6-годишна възраст. До момента са ваксинирани 623 тийнейджъри между 16 и 17 г., а тези на 18 години са 1291, съобщиха още от МЗ.
“Вече имам ваксинирани съученици от моя клас. Някои нямат отношение, защото смятат, че заболяването не е опасно за тях и проблемът не ги засяга. А това не е така. Видяхме, че не остана никой, който да не е засегнат от тази ситуация”, споделя 17-годишната дъщеря на началника на Лабораторията по клинична имунология проф. Добромир Кюркчиев в УМБАЛ “Св. Иван Рилски”, която се ваксинира преди няколко дни. За нея разказаха от лечебното заведение, където вече има ваксинирани и няколко деца в по-ниската възрастова група. Проф. Кюркчиев ѝ е казал, че не е задължена да го прави, ако не иска. Но момичето само решава да се имунизира, основавайки се на доверието, което баща ѝ има във ваксините.

Тенденцията за слаб интерес към ваксинацията у нас обаче се запазва. Едва 18 233 души са се имунизирали през последното денонощие. Това е и причината страната ни да поиска конкретни съвети и насоки от еврокомисаря по здравеопазването Стела Кириакиду как да се мотивират хората да се имунизират. Една от заимстваните чуждестранни практики са мобилните пунктове на оживени обществени места. Заради очакваното лошо време този уикенд освен тези в парковете община организира и пунктове в 3 столични мола - “Парадайс”, “Сердика” и “София Ринг”. Те ще работят от 13 до 18 ч.

Източник: Actualno.com